Responsive Web Tasarımı Nedir, Mobil uyumlu Resposive Neden Gerekli?

Responsive Web Tasarımı Neden Gerekli ve Responsive tasarımı nedir sorularını son yıllarda sıkça duymaktayız. Bu yazımızda sizler için Responsive tasarımı nedir, neden gereklidir ve nasıl kullanılır gibi önemli bilgiler sağlayacağız. 
2010 yılında ortaya çıkan Responsive Web Tasarımı, duyarlı ve uyumlu bir web tasarımı anlamına gelmektedir. Site veya tablet gibi mobil cihazlardan giriş yapıldığında web sitenin düzenli ve oturaklı bir şekilde görünmesini sağlamaktadır. Responsive web tasarımı kullanıcıların İnternet sitesinde aradığını kısa sürede kolay bir şekilde bulabilmesi ve kafalarının karışmaması için yazı, resim veya elementlerin ekrana tam olarak oturtulmasını sağlamaktadır. 

Responsive Web Tasarımı Önemi 


Bir İnternet kullanıcısı İnternette araştırdığı konuyla ilgili bir web sitesine giriş yaptığında mobil cihazında kaliteli ve düzgün bir şekilde görüntülemekte sıkıntı yaşamaktadır. Çünkü web sitesinin düzeni ve tasarımı mobil cihazlara uygun olarak yerleştirilememesidir. Bundan dolayı da İnternet kullanıcıları sıkıntı yaşayabilmektedir. Web sitelerin, mobil uygulamada kullanıcılarına kolaylık sağlaması için Responsive web tasarımına ihtiyacı vardır. 
Responsive web tasarımının önemi oldukça fazladır. Bu web tasarımı sayesinde web sitesinin menüleri, üstten açılacak ve kullanıcılara kolay bir versiyon sunacaktır. Diğer türlü mobil cihazdan giriş yapılan web siteleri inceleyebilmek için zoom yapılması gerekir. Responsive web tasarımı uygulaması ile birlikte internet sitelerini mobil cihazlardan gezmek oldukça kolaydır. 

Responsive web tasarımı aynı zamanda arama motorlarını da etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre son yıllarda Responsive Web Tasarımı kullanan web sitelerinin İnternet görüntülenme sayıları %25 oranında artış sağladı. Uzmanlar, bu web tasarımı sayesinde bu oranın kısa süre içerisinde daha da artış sağlayacağını ön görmektedir. 

Responsive Web Tasarımı Kullanımı 


Responsive web tasarımı kullanımı için alanında uzman ve kaliteli yazılımcılarla çalışmanız önemli olacaktır. Responsive web tasarımı kullanılmış sitelerin takipçi ve görüntülenme sayısı oldukça artış gösterecektir. Bundan dolayı bu önemli tasarımı kullanmak hem web siteniz için hem de sizler için yararlı olacaktır. 

Responsive web tasarımı son yıllarda birçok web site tarafından kullanılmaya başlanmış ve uzmanlara göre bu tasarım daha da çok kullanılmaya başlanacaktır.